Windows 10 Da CPU Sıcaklığı Nasıl Ölçülür ?

Bilgisayarın bütün yükünü çeken karar verme mekanizması olan işlemciler kasanızın yeterli havalandırılmaması veya fazla yük bindirilmesi sonucu ısınır ve yüksek ısıda çalışmaya devam ederse çalışmayı durdurabilir. Bu yüzden cpu sıcaklığını ölçmeniz   ve kontrol altında tutmanız işlemcinizin uzun süreli kullanılması için faydalıdır. Windows 10 da işlemci (cpu) sıcaklığını ölçmek kolaydır ve yüksek teknik bilgiler gerektirmez . Tavsiyemiz işlemcinizin en yüksek 65 derece sıcaklıkta çalışmasıdır sağlıklı bir performans gösterebilmeleri için 65 derece üzerinde uzun süre çalıştırmamaya gayret ediniz.

Open Hardware Monitor 

Hardware Monitör Görünüşü

Open hardware monitör kullanımı basit açık kaynak kodlu ve kurulum gerektirmeyen 1mb yer kaplayan bir donanım izleme uygulamasıdır.Donanımlarınızın anlık sıcaklığını görebilir ve maksimum çıktığı sıcaklığı uygulamanın otomatik kaydı sayesinde görebilirsiniz. OHM aynı zamanda donanımlarınızın kaç voltaj ile çalıştığınızda göstermekte. Küçük boyutuna göre başarılı bir uygulama .Ekran kartı sıcaklığı ölçmek için ayrı program indirmenizede gerek yok kartınızla ilgili bilgileri bu uygulama ile de görebilirsiniz.

Core Temp 

Core Temp Kullanımı

Core temp ohm uygulamasına göre daha fazla özellik içeren kurulum gerektiren ücretsiz bir uygulama. Core temp ile işlemciniz belli bir sıcaklığa geldiğinde otomatik olarak kapanmasını sağlayabilir veya sadece uyarı göstermesini isteyebilirsiniz. Eğer bilgisayarınızın sıcaklığını her an cebinizden takip etmek istiyorsanız Google play mağazasında bulunulan Core Temp Monitor    uygulamasını indirerek cihazınızın sıcaklığını internet bağlantısı üzerinden hızlıca kontrol edebilirsiniz. Bilgisayar sürümünü kurarken kurulum seçeneklerinde dikkat etmenizi öneririz ücretsiz bir uygulama olduğundan sponsor olarak yanında ek uygulama ve oyunlar kurabilmekte sadece okuyup tiki kaldırarak bunu önleyebilirsiniz. Uygulamanın ayarlar bölümünden yazı renklerini ayarlayabilir başlangıçta simge durumunda çalışmasını sağlayabilirsiniz. Notification area bölümünden ise görev çubuğunda size anlık olarak hangi birimin sıcaklığını göstermesini istediğinizi seçebilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir