Google 2FA Authenticator Nedir Nasıl Kurulur ?

Google çift adımlı doğrulama (2fa) hesabınızın korumasına bir kat daha ekler daha önceden sms doğrulamasını etkinleştirdiyseniz şifrenizle beraber hesabınız üç katlı bir korumaya sahip olur. Eğer şifrenizi bir şekilde çaldırırsanız sms doğrulamasına kalırsınız ve geçenlerde olan bir kripto para borsası hırsızlığında görüldüğü üzere sim kartları operatörünüz de çalışan kişiler tarafından kopyalanabiliyor buda güvenlik açığı oluşturmakta bu yüzden değerli verilerinizi riske atmayın 2fa doğrulamasını açık hale getirin. Google 2fa doğrulaması sayesinde Google hesaplarınıza giriş yaparken android veya ios telefonlarınıza kuracağınız bir uygulama ile aynı steam uygulamasında olduğu gibi ek bir kod girmeniz gerekecek.

Google 2 Adımlı Doğrulama (2FA ) Nasıl Etkinleştirilir ?  

1.Google hesabınız açıkken tarayıcınızdan https://www.google.com/landing/2step/    adresini açın ve en altta gördüğünüz başlayın butonuna tıklayın ve açılan sayfadan başlayın butonuna  tıklayın .

2.Sizden tekrar şifrenizi girmenizi isteyecek kimliğinizin doğrulanması için girin ve ilerleyin.

3. Açılan doğrulama seçenekleri arasında yapmadıysanız önce sms doğrulamasını açmanızı öneririz açıksa devam edelim ve Google Authenticator uygulaması seçeneğini seçelim.

4. Açılan pencereden hangi mobil işletim sistemine sahip telefondan Google Authenticator kullanmak istediğimizi seçelim .

5. Uygulama mağazasından Google Authenticator  uygulamasını indirelim.

6.Uygulamayı açın ve barkod taramayı seçin az önce bilgisayarınızdan çıkan kodu taratın.

7.Artık işlemler tamamdır hesabınızda Google 2fa doğrulamasını etkinleştirdiniz.

 

Google Authenticator Kullanırken Dikkat Etmeniz Gerekenler 

1.Kodlar her zaman farklı çıkar bu yüzden kaydetmenize veya ezberlemenize gerek yok .

2. Eğer telefonunuzu sıfırlarsanız veya değiştirirseniz kısacası bu uygulamaya erişiminiz bir şekilde engellenirse hesabınızı kaybetme riskiniz var bu yüzden hesabınızı sıfırlayacağınız zaman bu güvenlik önlemini kaldırınız . Kaldırmak için 2 adımlı doğrulama sayfasından Google Authenticator uygulaması (Varsayılan) kutusunun yanında bulunan çöp kutusuna tıklamanız ve gerekli işlemleri yapmanız gerekmektedir. 

3.Yedek kodları mutlaka alınız  tek seferde rastgele 10 kod gösterilir ve bunlar tek seferde kullanılabilir. Bu kodları bir kağıda bastırıp güvendiğiniz bir yerde saklamanızı tavsiye ederiz . Yeni kodlara ihtiyacınız olduğunda kodları aldığınız yeri açıp yeni kodlar ala besarsanız eski aldığınız kodlar geçerliliğini yitirir ve bu sayfada kullandığınız kodların yanında  bir tik olur .

 

Google Authenticator   ile ilgili sorularınızı yorumlarda belirtebilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir